ALEVİLİK BİLGİ FORMU-ALEVİ-VEYSEL
ALLAH-MUHAMMED -YA ALİ.

Vahdetin sırrına ereyim dersen
Vucudun şehrine gireyim dersen
Tüm alemi aynı göreyim dersen
Önce Kendi ÖZÜNÜ bilmen gerek

Küntü kenzin sırrına ermek için
Tüm alemi kendinde görmek için
Hakk sende olduğun bilmek için

Enel Hakk sırrına erişmek için
Tüm varlığı bir gözle görmek için
Vahdeti vücuda ulaşmak için
Önce kendi ÖZÜNÜ bilmen gerek

Hakkı Baba Hakk'ı bileyim dersen
Hakk'a Hakk-el yakin olayım dersen
Sen kendi kendini bileyim dersen

..ÖNCE KENDİ ÖZÜNÜ BİLMEN GEREK..

..Dönen dönsün yolundan ,Ben dönmezem yolumdan..

Join the forum, it's quick and easy

ALLAH-MUHAMMED -YA ALİ.

Vahdetin sırrına ereyim dersen
Vucudun şehrine gireyim dersen
Tüm alemi aynı göreyim dersen

Küntü kenzin sırrına ermek için
Tüm alemi kendinde görmek için
Hakk sende olduğun bilmek için

Enel Hakk sırrına erişmek için
Tüm varlığı bir gözle görmek için
Vahdeti vücuda ulaşmak için
Önce kendi ÖZÜNÜ bilmen gerek

Hakkı Baba Hakk'ı bileyim dersen
Hakk'a Hakk-el yakin olayım dersen
Sen kendi kendini bileyim dersen

..ÖNCE KENDİ ÖZÜNÜ BİLMEN GEREK..

..Dönen dönsün yolundan ,Ben dönmezem yolumdan..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Osmanlı kimdir
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Cuma Ocak 26, 2024 10:03 am tarafından alevi-veysel

» Türk tarihi
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Cuma Ocak 05, 2024 7:57 pm tarafından alevi-veysel

» site trafiğimiz
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Cuma Kas. 17, 2023 3:37 pm tarafından alevi-veysel

» forum resimlerimiz
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Paz Ocak 09, 2022 8:09 pm tarafından Pir Veysel

» Melamiyye
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Salı Ağus. 22, 2017 5:57 pm tarafından alevi-veysel

» Hasan Sabah ve Haşhaşiler tarikatı
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Perş. Ara. 22, 2016 3:47 pm tarafından Admin

» OSMANLI DEVLETİNDE BEKTAŞİ TARİKATININ KAPATILMASI VE SONRASI GELİŞMELER
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Perş. Ara. 22, 2016 3:43 pm tarafından Admin

» BİZİM SAYFAMIZ
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Çarş. Haz. 15, 2016 8:05 pm tarafından Admin

» Zara AKDEDE (Cimilti) Köyü
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı 4Salı Mayıs 17, 2016 3:39 pm tarafından Admin

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Galeri

Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı Empty
Ortaklar
bedava forum

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde ALEVİLİK BİLGİ FORMU-ALEVİ-VEYSEL adresi saklayın ve paylaşın

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 216 kişi Cuma Ağus. 11, 2017 12:46 am tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 16 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: Pir Veysel

Kullanıcılarımız toplam 5038 mesaj attılar bunda 681 konu

Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı

mesaj Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı

Mesaj tarafından Admin Ptsi Şub. 03, 2014 2:33 pm

BABA MANSUR KİMDİR

Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı Hızır%20Nebi%20Düzgün(3)
Türkmenistan’ın Hormek Şehri’nden 12 kabile ile beraber gelip Hınsı Mansur Bağın Kalesi denilen şimdiki adı Muhundu Darıkent beldesine yerleşmiştir. Gelen kabileler içerisinde büyük bir çoğunluğu kendi talipleriydi. Rivayete göre Hacı Kureyş ayıya biniyor elinde canlı yılan Baba Mansur’a doğru yürüyor, bunu gören Baba Mansur duvar örüyormuş, duvara biniyor ve duvarı yürütüyor. Hacı Kureyş ben canlıyı yürüttüm, sen cansızı yürüttün deyip elini öpüp ikrar veriyor ve talip oluyor.

Bu ikrarlık 1000 yıldır sürüyor ve sonsuza dek yürüyecektir. Baba Mansur’un Anadolu’ya gelişi 1100’lerin başındadır. Ölüm tarihi ise 1197’dir. Baba Mansur Alevi Kızılbaş geleneğinin yani geleneksel Aleviliğin öncüsüdür. Doğu Anadolu’nun serçeşmesidir. Anadolu Aleviliğinin ana yurdu Dersimdir. Alevilerin büyük çoğunluğu Dersim’den Türkiye’nin her tarafına yayılmışlardır. Baba Mansur Ocağı, Ağuçan Ocağı, Kureyşan Ocağı, Sarı Saltık Ocağı, Derviş Cemal Ocağı, Hıdır abdal Ocağı (Düşkün Ocağı), Üryan Hızır Ocağı, Munzur Baba gibi pir ocakların merkezidir.

Hünkar Hacı Bektaşi Veli, Baba Mansur’dan 100 yıl sonra Anadolu’ya gelmiş ve Batı Anadolu ve Balkanlar’ın serçeşmesi olmuştur. Ağuçan ve Dede Kargın Ocakları Orta Anadolu, Doğu Anadolu’nun bir kısmı, Karadeniz ve Güneydoğu da etkin olmuş mürşit ocaklarıdır.
Geleneksel Aleviliğin 4 adet temel kurumu vardır. Pirlik, rehberlik, mürşitlik ve musahiplik bunların dönüştürülmesine asla izin vermeyiz.

Yolumuz Hakk Muhammed Ali yoludur, ikrar üzerine kuruludur, 18 bin alemi sevmeyi öngörür, insan bu alemin tacıdır, sevgi, hoşgörü, paylaşım yoludur. Çünkü sevginin olduğu yerde kin, zulüm, sömürü, baskı gibi her türlü insanlık dışı değerler yoktur. Sevginin olduğu yerde insanlığın en yüce değerleri olan dostluk, kardeşlik ve paylaşım vardır.

Yolumuz eline, beline, aşına, işine, sözüne sahip olmayı öngörür. Yolumuz 72 milleti bir görür, din, dil, ırk, cinsiyet, renk ve mezhep ayrımı yapmaz. Yolumuz gönül kırmayı, hor görmeyi, insanları küçümsemeyi asla kabul etmez. Yolumuz kini, nefreti, kibri ve benliği onaylamaz.
Yolumuz rızalık olmadan hiçbir sistemin yürüyemeyeceğini bilir ve savunur. Canların her şeyi rızalık alarak yapmalarını öngörür. Yolumuz zulmün, baskının ve sömürünün karşısında yoksulun, fakirin ve ezilenin yanında yer alır. Hak ve hukuktan ayrılmaz.

Yolumuz savunma hakkı hariç hiçbir şekilde şiddeti benimsemez. Yolumuz ilmin ışığında yürümeyi ilke edinir. Yolumuz çiğden pişkine, eğriden doğruya, hamdan hasa yükselmeyi öngörür. Yolumuz canlara 4 kapı 40 makamı, 12 hizmet, 7 farz ve 3 sünneti öğretip insan-ı kamil yetiştirmeyi öngörür.
Bana bir cümle ile İslam nedir derseniz, yüksek ahlak ve irfandır derim. Bunun da iki temel unsuru vardır, adalet ve paylaşımdır.

Son günlerde kamuoyunda yapılan tartışmalarda İslam ile özgürlüğün bir arada olamayacağını savunanlar mevcuttur. Lakin bu kişilere hatırlatmak isterim ki asırlar boyu kendi içinde çağdaşlıkla İslam dinini kaynaştırmış, ilim ve irfan yolunu kendine misyon edinmiş Alevi İslam anlayışı özgürlük ve İslam’ın bir arada yaşayabileceğini kanıtlamıştır. Hatta laikliği İmam Caferi Sadık’tan itibaren uygulamıştır. 751 yılında Horasanlı Ebu Müslüm Emevi Devletini yıkıp yerine bir devlet kurmak istediğinde ilk önce akla Hz. Muhammed’in Ehlibeyti’nin soyundan gelmekte olan İmam Caferi Sadık’a müracaat eder (İmam Caferi Sadık İslam içtihadını içeren ve kaynağını Kuran’ı Kerim’den alan İslam’ın el kitabı Buyruk isimli eseri kaleme almıştır.) İmam Caferi Sadık şöyle cevap verdi: büyük dedem Hz. Muhammed ahir zaman peygamberi idi. Cenab-ı Allah Kendisine Kuran’ı Kerimi gönderdi. Ümmetinin içinden bir kısım insanlar buna rağmen kendisine her türlü cefayı çektirdiler. Kendisinden sonra halife olarak dedem Hz. Ali’yi tayin etmesine rağmen bu insanlar ilahi emri dinlemediler. Daha sonra dedem İmam Ali halife oldu. Buna rağmen itaat etmeyenler oldu. Çok kan döküldü. Dedem İmam Ali şehit edildi. Dedem İmam Hasan yerine geldiğinde yine aynı dava devam etti. Onu da Süfyan oğulları zehirleyerek şehit ettiler. Zamanın bir kısım müşrikleri dedem imam Hüseyin’e kendilerini Emevi zulmünden kurtarmak için defalarca müracaat ettiler. Dedem İmam Hüseyin’i Kerbela’da susuz şehit ettiler. Dedem İmam Zeynel Abidin çıplak develere bindirilerek susuz çöllerde aile efradımız ile birlikte çok cefalara maruz bırakıldı. Dedem İmam Muhammed Bakır yine aynı şekilde zehirletilerek şehit edildi. İslam dinini ve Kuran’ı koruyan ceddimize karşı zulüm ve katliamlarını reva gördüler. Bütün bunların nedeni dünya malına ve onun saltanatına sonsuz ihtiras ve hırsları sebep oldu. Bedelini tüm insanlık alemi ve İslam dünyası ödedi ve bu acı devam ediyor. Bu vesile ile ben bir insan olarak daha fazla acı çekilmesini ve bedel ödenmesini reva görmüyorum. Dünya işleri ile inanç işlerini ayırmak lazım gelir. Ben ve aile efradım kendimize Hakk’a ikrar ve hizmet yolunu tercih ettik. Siz başka uygun insanı bu işe halife olarak tayin ediniz.

Görüldüğü gibi İmam Caferi Sadık kendisine sunulan halifelik makamını nazik bir dille reddetmiş ve kaynak olarak Kuran’ı Kerimi esas alarak kendisini din hizmetlerine adayan büyük bir imam ve ulemadır. İmam Hanefi, İmam Şafii, İmam Hanbeli ve İmam Maliki dahi olmak üzere zamanın alimleri, din ulemaları İmam Caferi Sadık’a gönülden bağlı ve onun talebeleridir. İmam Caferi Sadık’a ve İslam dinine karşı yanlışlıklar yapmaya zorlanmalarına rağmen buna uymadıkları için bu uğurda Abbasi halifeleri tarafından işkence ile katledilmişlerdir. Laikliğin temeli burada atılmıştır.

Ehlibeyte yapılan kırım ve katliamlar Selçuklular ve Osmanlı döneminde de devam edilmiş günümüze kadar gelmiştir. Cumhuriyet döneminde Dersim, Maraş, Çorum, Sivas katliamları ve Gazimahallesi olayları dahil tüm katliamları şiddetle kınıyorum.
Alevilerin haklı demokratik talepleri;

1. Cemevlerinin yasal statüye kavuşması,
  2. Okullarda Aleviliğin öğretilmesi,
  3. Bütçeden Alevilere pay ayrılması,
  4. Alevilik enstitülerinin kurulması.

DERNEĞİN KURULUŞ AMACI
Dernek 52 kurucu üyenin müracaatı ile 16 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Kuruluş gerekçesi Alevi İslam anlayışını inanç ve ibadet öğretisini ve bu öğretiyi tüm zamanlarda yaşamış ve bu zamana kadar taşımış ocakları, seyitleri, dedeleri diğer boyutları ile araştırmak, tanıtmak, öğretmek, yaşatmak farklı inancı, düşünceyi kültürü insan ve toplumlar arasında barış, dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur.

Ocak geleneğinin kent koşullarında uygun yeniden organize olması, mensuplarının bu geleneğe uygun davranış sergilemeleri için tedbirler alması kurumlaşması ile mümkündür. Geleneksel Aleviliği yaşatmak kurumlarıyla yeniden tesis etmek, en kısa zamanda vakıflaşmak, Baba Mansur’a ait bir cemevi yapmak burada seyit evlatlarını eğitmek dede ve zakir yetiştirmek. Baba Mansur Ocağı’nın merkezi olan Muhundu’daki dergahı yapmak, Baba Mansur evlatlarının yoğun bir şekilde yaşadığı Ankara, İstanbul, İzmir ile Avrupa’da şube açmak.

Bu konuda siyasi parti temsilcilerinden, belediye başkanlarından, iş adamlarından, Baba Mansur evlatlarından ve tüm alevi camiasından destek ve katkı bekliyorum. En büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna inanıyorum. Bizim elbirliği ile önce inanç anlamında birliktelik sağlamamız, gençlerimiz için öğrenci yurtları, öğrenci bursları, meslek edindirme kursları açmamız, ülkemiz insanlarını aydınlatmamız ve ülkemize katkı sağlamamız gerekmektedir.

Aleviler inanç anlamında çatı birleşmesi mürşit ocaklarının eşitlik temelinde bir araya gelmesiyle sağlanacağına inanıyoruz. Baba Mansur Ocağı olarak bunun başarılması için elimizden geleni yapacağız

Hızır Nebi DÜZGÜN
Baba Mansur Ocağı Dernek Başkanı
Admin
Admin
YÖNETİM
YÖNETİM

Başak Kayıt tarihi : 19/01/14

moderatörler
tercübe: araştırmacı-yazar

- Similar topics